Агентство розслідувань Сергія Сеника "ОДІН"

ODIN DETECTIVE

Яків Вагін - творець радянської школи розшуку

Ця стаття про нашого земляка-харків'янина Якова Вагіна. Це був надзвичайно ефективний сищик. Так, він працював у міліції, а не був приватним детективом, але на жаль, в СРСР приватних сищиків не було.

 

Але в будь-якому разі ця людина гідна звання Великого Сищика.

 

Біографія Вагина Якова Абрамовича

Яків з'явився на світ у м Харкові, в сім'ї токаря. Сім'я його була багатодітною і жила у великій нужді.

Коли грянула Велика Вітчизняна війна, то його батька разом з родиною вивезли в евакуацію в м. Пермь. З Перм'ю і буде пов'язане все життя Якова Вагіна. Батько з сином добами працювали на заводі, щоб можна було прогодувати сім'ю, але й ці доходи дозволяли жити тільки, щоб не померти з голоду.

За часів Радянського Союзу людей в органи іноді направляли за т.зв. «Комсомольським путівками», ось саме завдяки такому розподілу з ВЛКСМ Яків і потрапив в органи. У міліції оцінили завзяття молодого опера з комсомольців, але так як теоретичних знань у новачка було мало, а бажання вчитися багато, то його направили на навчання в Ленінград, в школу МВС. У цій школі Вагін провчився два роки, з 1945 по 1947 року.

 
По закінченню навчання Яків був направлений на роботу до Якутії, в управління по боротьбі з організованою злочинністю. Робота там була небезпечною, в тих місцях закон не дуже-то поважали, більше керуючись принципом «Тайга - закон, а ведмідь - прокурор». Вагін працював цілодобово, борючись з місцевим кримінальним елементом, якого після війни розплодилося по всьому Союзу дуже багато. Завдяки його розробкам було затримано чимало злочинців. За роки роботи в Якутії Яків придбав цінний досвід оперативної роботи.

фото Якова Вагина

 

Це було оцінено керівництвом і Вагіна направляють у Казахстан, в Семипалатинськ. Там Яків пропрацював з 1952 по 1954роки, даючи високі професійні показники оперативної роботи.

Коли Вагін повернувся назад до Пермі, то пройшов вже і вогонь, і воду, і мідні труби міліцейської роботи. У свої роки він був уже висококласним професіоналом оперативної роботи. Але крім цих якостей, він не огрубів до підлеглих, як це часто буває з людьми, які «піднялися» вище за інших. Зі своїми підлеглими він був чуйний і уважний, завжди прислухався до їхньої думки.


З приїздом до Пермі, на протязі року Яків обіймав посаду замполіта в одному з приміських відділень міліції, але через рік його вже направили на підвищення, він очолив 1-е відділення міліції. Завдяки його прошениям було відкрито ще два райвідділи в місті, один з яких (Ленінський) Яків очолював кілька років.

У 1969 році Вагін став начальником карного розшуку по Пермській Області, пробувши його главою аж до 1986 року. В якості керівника і проявилися всі якості Якова Абрамовича, як професійні, так і людські. Завдяки його старанням м. Пермь вийшло за Статистикою розкритих злочинів на третьє місце по всьому СРСР. Майже всі вбивства і справи всесоюзного значення по Пермській Області розкривалися завдяки зусиллям команди Вагіна.

Ви, читачу, можете знайти ці справи. Найзнаменитіші - це затримання маніяка з м.Кунгур і справа братів Ведернікова, які пограбували Ощадбанк і вбили патрульного міліціонера.

Яків Вагін завжди відрізнявся турботою про своїх підлеглих. Адже якщо у людини проблема, то який від неї буде зиск в роботі, особливо в такій складній, що вимагає напруги волі і розуму, як оперативна?! Яків вмів і дати наганяй підлеглому, але перед вищестоящими завжди відповідав за своїх людей сам, не ховаючись ні за чиї спини. Відомі слова Вагіна - «зі своїми людьми я розберуся сам, перед начальством же відповідати буду я». Його підлеглі за це його боготворили, віддаючись роботі на 110%.

Вагін говорив, що основною ланкою в оперативній роботі є людина. За такий підхід до справи він користувався великим авторитетом серед своїх колег і підлеглих, які були вдячні йому за його старання і робили неможливе, розкриваючи найтяжкі злочину.

 

Знаючи про те, що якщо у людини влаштований побут і немає проблем у сім'ї, то він і на роботі людина буде показувати хороші результати, Яків Абрамович забезпечив житлом усіх своїх співробітників, що у часи тотального дефіциту було практично дивом. Після забезпечення людей квартирами він створив гурток дружин оперів, щоб жінки не страждали від відсутності чоловіків і не нудьгували. Це позначалося на ефективності роботи його людей, так як вдома у них був мир і благодать.

Крім усього цього Вагін завжди перевіряв умови, в яких працює його команда у відрядженні. Перевіряв наявність техніки, вертольотів, контролював забезпечення оперів їжею і житлом.

 

Приїхавши на місце проведення слідчих заходів, він піднімав всіх місцевих начальників і вимагав необхідне, не відступаючи, поки все не буде надано.

Далі він брався за керівництво спеціальними заходами, давав завдання оперативним працівникам, складав план заходів, обговорював версії зі своїми людьми. Величезний досвід оперативної роботи, талант управлінця, який він передавав своїм людям давав карколомні результати - швидке розкриття здавалося б абсолютних «глухарів».

Коли Яків Абрамович пішов на пенсію, то продовжував допомагати людям. Він створив союз ветеранів МВС, в який входить більше десяти тисяч чоловік. Він допомагав їм з наданням пільг, вибиваючи їх у скупих чиновників, також вирішував проблеми зі здоров'ям міліцейських пенсіонерів, влаштовуючи їх у госпiталi.

Пішла з життя ця видатна людина в 2010 році. Ви знаєте, напевно на таких професіоналах і тримається поліція в будь-якій країні. Яків Абрамович Вагін може бути зразком з будь-якого боку - і як прекрасний сім'янин, і як людина, і як професіонал своєї справи.