Агентство розслідувань Сергія Сеника "ОДІН"

ODIN DETECTIVE

Алан Пинкертон - батько сучасних детективів

Зараз  багато хто вважає родоначальником приватного розшуку літературного героя Конан Дойля  - Шерлока Холмса, але це не так. Справжнім  батьком приватної детективної діяльності є Алан Пінкертон - американський детектив і розвідник.


Народився цей знаменитий чоловік в Шотландії, в сім'ї поліцейського. За освітою він був бондарем, але він завжди відчував, що це не його покликання. Коли Алан подорослішав, то захопився рухом чартистів (рух робітників в Англії) і почав активну агітаційну кампанію. Звичайно,  британським можновладцям це сильно не сподобалося і над Пінкертоном дамокловим мечем нависла загроза ув'язнення.
 
Щоб уникнути цього, Алан разом з дружиною втікає до Канади. Але до Канади, на жаль, вони не допливли, оскільки пароплав зазнав аварії. Алану і його дружині пощастило, і їх врятували. Молоду сім'ю підібрав пароплав, що йшов в САСШ.

 

Наслухавшись казок про те, як в САСШ можна швидко розбагатіти, він вирішує оселитися в Чикаго. Однак справи йдуть не так, як він хотів. Родині ледве вистачає коштів на убоге існування. В кінці-кінців Алан з дружиною виїжджають з Чикаго і селяться в одному маленькому містечку під назвою Данді, де він  повертається до своєї старої професії, відкривши бондарну лавку. Тут справи його потихеньку пішли в гору, він чесно працює і якісно виконує замовлення.
 
В один день якісь недобросовісні покупці розплатилися з ним фальшивими грошима, це дізнався через пару днів сам Пінкертон. Трохи пізніше він сам знайшов цих людей, затримав їх і привіз   місцевому шерифові. Шериф був так вражений, що запропонував Пінкертону попрацювати в поліції в якості детектива. Пінкертон, не довго думаючи погодився - адже нагорода за спійманих злодіїв була значно вищою, ніж дохід від бондарської лавки. У підсумку Пінкертон, через декілька місяців повернувся до Чикаго вже в якості співробітника поліції. Але там він прослужив недовго. Постійна обструкція з боку колег, що заздрили успіхам Пінкертона, навернуло його на думки про відкриття власної приватної практики. Чим він незабаром і зайнявся.

 

Перші роки у власному детективному бізнесі були не дуже радісними, але потихеньку агентство, засноване Аланом стає популярним. У середині 19го століття він заснував North-Western Police Agency, яке спочатку працювало з розслідування дрібних крадіжок. Пізніше воно стало називатися The Pinkerton National Detective Agency. Тут слід сказати, що в ті роки в САСШ була ще відсутня єдина поліцейська служба. Через це лиходієві достатньо було виїхати за межі штату, щоб уникнути покарання. Пінкертон відкрив представництва свого агентства по всій території САСШ. Це дозволило йому розкривати великі справи, такі як випадок крадіжок у ЖД компанії Adams Express. Там було вкрадено 700 000 доларів (більше 10 млн. Доларів по нинішньому курсу). Завдяки великій агентурної мережі, Алан швидко відшукав організаторів злочину.
 
Але основним успіхом агентства і тріумфом самого Пінкертон було запобігання замаху на Лінкольна в 1861 році, по дорозі на інавгурацію до Вашингтона. Після цього врятований призначив Пінкертона начальником своєї особистої охорони. Але суперечки про те, а чи планувався замах взагалі чи його було вигадано Пінкертоном, щоб втертися в довіру до Лінкольну, йдуть до цих пір. Але, як би воно не було, Пінкертон скоро був звільнений від своїх обов'язків начальника охорони (мабуть президент довірився чуткам), а через кілька років самого Лінкольна застрелили в театрі.
 
Громадянська війна змусила детективів агентства змінити свій профіль на розвідувальну діяльність. Вони вели її в стані Конфедератів. Крім цього детективи агентства звалили на себе і контррозвідувальну роботу. Але розвіддіяльність не підходила агентству, і  дані їм завдання нерідко провалювались, що не дивно, адже вони не були спеціально навченим розвідниками. Після війни Алан знову повертається на цивільний ринок замовлень.

Також Пінкертон ввів в дію багато інновацій у сфері пошуку та арешту злочинців, такі як фоторобот, картотека і докладний опис. Це сильно полегшило роботу детективам його агентства, а також незабаром було прийнято на озброєння поліції в САСШ. А плакати з фотографіями лиходіїв і написами WANTED, а найголовніше - з сумою винагороди за упіймання злочинця на цьому плакаті різко додали неприємностей в життя кримінальних елементів країни.
 
Слоган співробітників агентства - «We never sleep». І дійсно, детективи Пінкертона були готові прийти на допомогу в будь-який час дня і ночі. Агентство Алана на той час було єдиною фірмою в США, що охоплювала своєю мережею всю територію країни і мала величезний штат працівників, а починалося все з 11 чоловік. Пінкертон першим став використовувати жінок як детективів. Крім цього Алан став першим використовувати впровадження в банду як метод її розкриття та ліквідації.
 
Так як «пінки» працювали в жорстокі часи Дикого Заходу, то і методи роботи були відповідні. Ці хлопці постійно підставляли голову під бандитські кулі, ризикуючи життям і були типовими ганфайтерами.
 
Крім приватного розшуку, люди Пінкертона займалися придушенням робочих страйків і бунтів. Найбільш відомим вважається Хомстедський інцидент, коли бійці Алана придушили бунт на заводі одного тодішнього американського багатія.
 
Помер Алан Пінкертон в 1884 році. Помер досить дивною смертю, від зараження крові в результаті того, що на прогулянці він впав і від удару прокусив собі язика. Після смерті Алана два покоління агентство було в руках його синів і онуків, але в 60х роках 20 століття власник помер, не залишивши спадкоємців і з тих пір агентство належало різним людям, але назва була старою. Зараз контрольний пакет акцій агентства належить шведському охоронному концерну.
 
У нинішні часи агентство Пінкертона - бренд, відомий по всьому світу. Головний офіс базується в Каліфорнії, а його філії можна знайти по всій земній кулі. Ось вона, коротка історія відомої людини, яку по праву можна вважати батьком всіх сучасних приватниї детективів. Завдяки йому приватні детективи взагалі з'явилися і сформувалися, як окрема професія.
Цією статтею ми відкриваємо невеликий цикл статей про найзнаменитіших детективів в історії. Наступна стаття буде про Ежена Відока - сищика-злодія, що очолював французьку національну безпеку.